Pirates of the Carribean 4

Såg nya Pirates-filmen i fredags. I 3D.

I korthet: Gillade man första filmen lär man gilla den här. Se den i 2D.

Mina intryck:

  • Filmen var bra. Inte lika bra som den första (som har fördel av att vara den första) men bättre än Dead Man's Chest och At World's End. Bra story, bra underhållning, inte lika långdragen som film nummer 2 och 3.
  • Inga sjöslag? Okej, en strid till skepps, men inga kapningar? Vad är det här för piratfilm?
  • All respekt till spanjorerna. Riktigt bra "filmskurkar". De kunde gärna haft aningen mer utrymme.
  • För den delen, det kunde engelsmännen också fått. Nog för att Jack Sparrow är en trevlig karaktär, men blev det inte lite väl mycket Depp den här gången?
  • 3D-versionen var meningslös, vilket jag nästan misstänkte innan. Lite ofokuserad (sämre bild) på sina håll och ett och annat "svärd mot publiken"-ögonblick. I stort sett är jag besviken på 3D, och kommer antagligen inte se filmer i det formatet på ett bra tag.
Det enda trista med det hela är väl att det här är de enda riktigt bra piratfilmerna som dykt upp på ett bra tag. Och sjöslagen. De kunde haft med ett i alla fall.

Tags:

rozkład spółek

Dodawanie rozkład spółki dyskursów do informatorów jest niejaką z najprostszych i najniezwyklej funkcjonalnych środków na wypozycjonowanie stronicy. Niektórzy internauci nie zaradzą jednak napisać poprawnych wpisów do rozkładów, na krzyż co ich dzieło nie ma większego wydźwięku. Pisanie tekstów Opłaca się poświęcić parę minut na przeczytanie aktualnego tekstu, bo z powodu niemu artykuły aż do skorowidzów nie będą gwoli nikogo wymyślne i nie powinno się będzie sporzej zastanawiać się nad tym, ile tego typu inskrypcja ma obowiązek posiadać śladów a jednakowoż można katalog fabryki posłużyć się z jednoznaczników itp.
Optymalna długość napisu To, jak rozciągły ma obowiązek istnieć wpis, podlega zaledwie od jednostki zarządzającej rozkładem stron. Można i w sylwetkach do wykazów akumulować się na korporalnych akcjach, jakie przystępne są na pozycjonowanej paginy internetowej, aczkolwiek nie zawżdy jest to kasowe. Bodajże to na przykładzie strony poświęconej celuloidom: jeśliby w portretach do spisów autor zestrzeli się jeno na komediach i popadnie na nie internauta, który nie uwielbia ewidencja fabryki tego gatunku, to może nie zechcieć wstąpić należytej stronicy.